cam-filmi-byoruc

Cam filmi, ev ve işletme sahiplerinin enerji tasarrufu sağlamak amacıyla pencerelerine taktırdıkları, genellikle polyesterden yapılmış çok katmanlı ve yansıtıcı kaplamalarla işlenmiş ince bir malzemedir. Profesyonel olarak yerleştirilen cam filmi sadece mülk sahiplerinin enerji maliyetlerinden tasarruf etmelerini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda zararlı ultraviyole (UV) radyasyonu engelleyerek iç mekân mobilyalarının, kumaşların ve zeminlerin solmasının ve bozulmasının da önüne geçer.

Cam Filmi Nasıl Yapılır?

Cam filmi genellikle polyester veya Polietilen Teraftalattan (PET) yapılır. PET, birçok üründe bulunur ve su şişeleri üretiminde kullanılan polimerin aynısıdır. Ve günümüzde çeşitli üreticilerden seçim yapabilmeyi sağlayan çok sayıda farklı türü bulunmaktadır. Tipik mimari sınıf cam filmi, çok sayıda ince PET katmanından yapılır. Bazı katmanlar şeffafken bazıları boyanmıştır veya filmi koyulaştırmak ya da renklendirmek için pigmentler eklenmiştir. Bu katmanlara ek olarak, enerjiyi yansıtmak veya emmek için metal veya seramik kaplamalarla başka bir katman eklenir. Son olarak, çizilmeye karşı dayanıklılık ve koruma sağlamak için filme şeffaf bir sert kaplama yapılır. Cam filmi tipik olarak camın iç tarafına yerleştirilir, ancak bazı filmler özel durumlarda camın dış tarafına da uygulanabilir.

Cam Filmi Nasıl Enerji Tasarrufu Sağlar?

Cam filmi, ev ve ya işyerlerinde bulunan pencerelerin verimliliğinin % 25’e kadar artırmasına yardımcı olur.  Yalıtılmamış bir evde ısı kaybının yaklaşık % 35’inin duvarlardan,% 25’inin ise çatıdan kaybolduğu tahmin edilmektedir. Kalan % 40 ise kapılar, pencereler ve zeminde kaybolur. Cam filmi doğru uygulandığında dışarıdan gelen enerji transferini azaltır ve güneşten yayılan enerjinin bir kısmını yansıtırken bir kısmını da engeller. Bunun yanında bu teknikle kaplanan pencereden sızan ışık miktarı, güneşin durumu ve seçilen cam filmi üzerindeki yansıtma miktarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Cam filmi, bir bakıma evin duvarlarında veya tavan arasında kullanılan yalıtıma çok benzer bir yalıtkandır. Evi dışarıdaki çevre koşullarından korumanın yanı sıra, ayrıca ısıtma ve klima sistemlerinin ürettiği enerjinin korunmasına yardımcı olur. Yaz aylarında, bu uygulama dışarıdaki ısıyı engeller ve klimanın ürettiği soğuk havanın pencerelerden kaçmasına engel olur. Kış aylarında ise tam tersine içerideki sıcak havanın korunmasına yardımcı olurken, enerji tasarrufu sağlar.

Cam Filmi Nasıl Taktırılır?

Eğer sizde cam filminin sizin ve mülkünüz için doğru olduğunu düşünüyorsanız, bir sonraki adım kalifiye bir cam filmi montajcısı ile görüşme yaparak, size hitap eden ürünü seçmek olacaktır. Bunun yanında bu işi yapan çoğu şirket, ücretsiz danışmanlık hizmeti sunar ve daha yakından bakılması için cam filmi örnekleri sunar. Özel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir cam filmi için her zaman kalifiye bir şirketi ile yerinde danışmanlık alınması önerilir.  Byoruc cam filmi uygulamaları, uzman kadrosu ve tecrübesi ile siz müşterilerinin bu konudaki taleplerini karşılamaya hazır bir firmadır.

Cam Filmleri yasal mı?

Cam filmlerini binalarda kullanmada herhangi bir engel yoktur. Araçlarda ise cam filmi ile ilgili ülkemizde maalesef bir yasa bulunmamaktadır. Ülkemizde aksesuar kullanımı ile ilgili hiç bir yasa yoktur. Araca sonradan takacağınız her malzeme (jant, spoiler, ototeyp etc..) yasal değildir. Tüm dünyada cam filmleri kullanımı araçlarda yasalarla belli standartlara bağlanmıstır. Cam filmi kullanımı sadece binalarda değil – sağladığı üstün yakıt tasarrufu, emniyet, UV engeli ve daha bir çok nedenden araçlarda da kullanımı Avrupa ve Amerikada yetkililerce tavsiye edilmektedir. Ülkemizde son olarak yaptığımız bazı görüşmeler sonucu TÜV muayene istasyonlarında hafif kusurlu olarak geçirilmesi kabul edilmiştir. Daha net çözümler için su anda ancak ne zaman çıkacağı belli olmayan yasaları beklemekteyiz.

Cam Filmleri hırsızları durdurabilir mi?

Cam Filmleri hırsızlık riskine karşı da ciddi güvenlik sağlar. Film camın güvenlik seviyesini arttırarak taşlı sopalı saldırılar anında camın kırılmasını güçleştirir ve dağılmasını engeller. Film camı bir arada tutar. Hırsız bir karar vermek zorundadır. Ya cama saldırıya devam edecek yada terk edecektir. Süre oldukça kısadır ve çoğunlukla başaramayınca terk eder. Ayrıca bu sırada aşırı derecede gürültü çıkarmıştır ve eğer varsa alarm da çoktan devreye girmiştir.

Cam Filmleri güvenli midir? Bazı basın organlarında cam filmi ile ilgili çıkan haberler doğru mu?

Cam filmlerinin sağladığı bunca yarara rağmen ne yazık ki son zamanlarda bazı yayın organları yalan yanlış haberler yaparak cam filmlerinin tehlikesinden bahsetmektedir. Cam filminin sağladığı konfor, sürüş rahatlığı, göz kamaşmasını engelleme, yakıt tasarrufu, performans artışı, kapkaç ve hırsıza etkili çözüm, kansere ve aracın iç döşemelerini solmaya karşı koruma ve bu gibi daha sayılabilecek bir çok yararı varken bu haber çok yanlış bilgilendirmelere yol açmaktadır. Cam filminin araç kullanımında bahsedilen içerden camın açılamaması yanlış bir bilgidir. Doğru olan sadece camın dağılmamasıdır. Cam kırılıp bir bütün olarak camda kalır. Cam filminde çalışma yöntemi şu şekildedir;
Filmin uygulandığı taraftan gelecek darbelere cam filmi bir koruma sağlamaz. Aksine filmin uygulandığı yüzeyin ters tarafından gelen darbelere karşı koruma sağlar. Yani film içerden kolayca esnetilip açılabilir. Ayrıca buyuk parçaların zarar verdiği çok komik bir yanlış bilgidir. Tüm dunyada camın küçük parçaları şarapnel etkisi ile çok zarar verdiği bilinmektedir. Aksine film sayesinde cam butun kalır ve küçük parçalar halinde öldürücü olmasını engeller.
Sonuç olarak cam filmi uygulandığı taraftan (iç taraftan) kolayca açılır ve camı bütün tutarak camın öldürücü etkilerinden korur.

Cam Filmleri araçlarda kapkacı engelleri mi?

Cam filmleri araçlarda kapkaca karşı %100 güvenlik sağlar. Kapkaca en iyi çözüm olarak sunulmaktadır. Hırsızlık riskine karşı da ciddi güvenlik sağlar. Film camın güvenlik seviyesini arttırarak taşlı sopalı saldırılar anında camın kırılmasını güçleştirir ve dağılmasını engeller. Film camı bir arada tutar.

Cam Filmleri Hayatımızı nasıl daha konforlu hale getirir?

Cam Filmi camlarımızdan güneşle enerjisi yolu ile giren ısı miktarının reflekte ve absorbe edilmesi için dizayn ediliştir. Renklendirilmiş camlar ve cam filmleri ısı absorbe mantığıyla çalışır. Aynalı filmler çeşitli metallerle kaplanmışlardır Bu metalize edilmiş filmler, güneşle gelen ısınının camlarımızdan yansıtılarak mekana girişini engeller. Cam filmlerli (kaliteli) en yüksek güneş kaynaklı ısı tasarrufu sağlar. Güneş Kontrol filmleri ile ortamınıza da gizlilik te katabilirsiniz. UV önleme filmlerinin standart özelliğidir. Bu sayede ev veya ofisdeki tüm malzemelerinin UV den, ışıktan ve ısıdan kaynaklanan solmasını nerdeyse sıfıra indirir. Cam Filmleri daha uzun süreli kullanım için çizilmeye – aşınmaya dayanıklı tabakayla ve ayrıca kullandığınız temizlik maddelerine karşı kimyasal rezistansla kaplanmıştır.

Cam Filmi Soğuğu engeller mi?

Cam Filmlerinin soğuğu engelleme oranı çok düşüktür ancak camdan kaçan ısıyı engelleme oranı %26 seviyelerindedir. Güneş enerjisi önleme oranı bu oranın çok üstündedir çünkü ısının yayılma yolu farklıdır. Bu durumda kışın camdan dışarı kaybettiğimiz ısı kayıp miktarında azalma oranında söz edebiliriz.

Binaların camlarında cam filmi temel kullanma amaçları nelerdir?

Soğutma ve ısıtma giderlerinde yüksek tasarruf sağlamak, estetik ve güzel bir görünüm kazandırmak ve de güvenlik seviyesini arttırmak için Cam Filmleri kullanılmaktadır. Bu sayede daha az enerji parası verirsiniz, klima ve kombileriniz daha uzun süre dayanır. Sağlık ve emniyetinizi daha güvenli hale getirirsiniz.

Cam Filmlerinin enerji tasarrufu kendisine yapılan yatırımı ne kadar sürede geri öder?

Bu süre kullanılan film ve uygulama yapılan binanın yüzeyi, cam alanı, konumu gibi değerlere göre değişiklik göstermekle birlikte bir aralık vermek gerekirse 6 ay il3 3 sene arasında değişmektedir. Binanız için böyle bir analizi yaptırmak için şirketimizi arayıp yardım isteyebilirisiniz.

 

Cam Filmleri temizlenebilir mi?

Cam filmi uygulamasından ardından 28 günlük kuruma süresi sonunda, filmlerinizi camı temizlemek için kullandığınız normal temizlik malzemelerini kullanarak temizleyebilirsiniz. Cam filmerinde üstün aşınmaya ve çizilmeye dayanımı sayesinde 0 numara alüminyum folyo ile bile çizilmemektedir. Temizlik için cam için kullanılan standart ürünler önerilmektedir.

Cam Filmlerinin garanti süreleri ne kadardır?

Cam Filmleri garantisi ürünün tipine göre süresi değişir. Camın iç yüzeyine yapılan uygulamalarda garanti süresi5-7
yıla kadar çıkmaktadır.Camın dış yüzeyine (dışarıdan) yapılan uygulamalarda ise 3 yıldır.

Cam Filmlerinin kullanım ömrü ne kadardır?

Cam Filmler garanti sürelerinden çok daha fazla dayanmaktadır. İç cephe filmlerinde 10 yıla yakın dayanmaktadır. Bu süre dış cephede 1-3 seneyi bulmaktadır.

 Cam Filmi neye karşı bir emniyet ve güvenlik sağlar?

Güvenlik Filmleri depremlerde, fırtına ve kasırgalarda, kurşunlu saldırılarda ve hırsızlık durumlarında camın kırılma direncini arttırıp dağılmasın engeller. Böylece camlarınızın dağılmasını engelleyerek güvenlik seviyesini ciddi oranda arttırır. Cam dağılmasını engelleyerek camın bir şarapnel parçası gibi uçuşup etrafa zarar vermesini birilerini sağlığını tehdit etmesini önler.

Cam Filmi depremlerde nasıl bir güvenlik sağlar?

Depremlerde ölüm ve yaralanmaların %20 si cam kırıklarından kaynaklanmaktadır. Cam güvenlik filmleri kullanarak bu oran nerdeyse sıfıra indirilebilir. Camın dağılmasını engelleyerek deprem anında ve sonrasında oluşacak tehlikeleri engellemektedir.

Cam Filmleri terörist saldırılara karşı etkili midir?

Cam güvenlik filmlerinin başlıca amaçlarından biri budur. Terörist saldırılara ve bombalara karşı dizayn edilmiştir. Bu güvenlik filmleri patlama anında oluşan basıncın etkisiyle camların dağılmasın engelleyerek mal ve can güvenliğinize zarar gelmesini engeller.

Cam Filmleri hırsızları durdurabilir mi?

Cam Filmleri hırsızlık riskine karşı da ciddi güvenlik sağlar. Film camın güvenlik seviyesini arttırarak taşlı sopalı saldırılar anında camın kırılmasını güçleştirir ve dağılmasını engeller. Film camı bir arada tutar. Hırsız bir karar vermek zorundadır. Ya cama saldırıya devam edecek yada terk edecektir. Süre oldukça kısadır ve çoğunlukla başaramayınca terk eder. Ayrıca bu sırada aşırı derecede gürültü çıkarmıştır ve eğer varsa alarm da çoktan devreye girmiştir.

 Cam Filmi nasıl sökülür?

Film sökmenin 2 basit yöntemi vardır.
1- Isı ile filmin yapışkanın gevşemesi sağlanır. Isı tabancası ile arkadan tutarak (tabii ısıyı fazla kacırmamak lazım. cam çatlar) film yavasca cekilir. Ya da kaynar su bir sungerle filmin uzerine iyice surulur. Yine yapışkan kendini bırakınca film yavaşça çekilerek camdan sökülüp alınır.
2- Film bir kenardan kaldırılıp çekilerek camdan ayrılır. (uzak doğu malı ya da kalitesiz filmler parça parça gelir) Altında yapışkan kalmıştır. Üzerine yapışkan çözücü sprey sıkılır (adhesive remover). Bunu bulamazsanız yapışkanın üzerine tiner sürüp bezle sonra silebilirsniz. Tiner biraz daha fazla ugrastırır.