Mimari Cam Filmi

Mimari cam filmi, cam performansını artırmak için tasarlanmış bir iyileştirme ürünüdür. Genel olarak Polietilen Teraftalat (PET) ‘den yapılmış polyester filmleri kullanılmaktadır. Genellikle evde, ticari binada veya araçta bir camın iç yüzeyine uygulanmaktadır ve filmin dış yüzeyinde çizilmeye dayanıklı bir kaplama bulunmaktadır.  Dolayısıyla kullanıldıkları alanlarda üstün bir koruma sağlarken aynı zamanda estetiktirler, enerji tasarrufu sağlamaya yardım ederler. Bunun yanında içeridekileri mobilya, halı, döşeme gibi eşyaları güneş ışığının zararlı etkilerinden koruyarak solmalarını önlerler.

Mimari Cam Filmi Çeşitleri

Piyasada hali hazırda pek çok tür cam filmi çeşidi bulunmaktadır. Bu mimari cam filmlerinden bazıları şeffaftır ve camın kırılmasına karşı koruma sağlamak için birden çok PET katmanı ile üretilmişlerdir. Bazıları ise  camdan iletilen görünür ışığı azaltmak ve güneşten gelen ısıyı engellemek için metaller, boyalar veya pigmentlerle renklendirilirler. Buzlu cam veya kazınmış desenlerin görünümünü taklit edebilen dekoratif cam filmleri bile bulunmaktadır. Bu da kullanım alanının genişlemesine olanak sağlayan bir avantajdır.

Mimari Cam Filmi Kullanımları Ve Faydaları

Mimari cam filmi, kullanılan konut ve ticari alanlara çeşitli şekillerde fayda sağlayan bir kaplamadır. Cam filmi için en popüler kullanımlardan biri iklim ve enerji kontrolüdür. Bir alanın iç sıcaklığını korumasına ve sıcak noktaları ortadan kaldırmasına izin vererek pencerelerden güneş ısısı kazanımını önemli ölçüde azaltır. Sıcak noktalar, bir binanın bir bölümü ile diğeri arasındaki sıcaklık tutarsızlıklarıdır ve binalarda nispeten yaygındır. Enerji tasarrufu aynı zamanda HVAC ekipmanı aşınmasının ve bakımının azalmasını sağlar.

Cam filmi ayrıca, zararlı ultraviyole ışınlarını engelleyerek solmanın azaltılmasına yardımcı olur. Ev veya ofis pencerelerinden geçen ultraviyole ışınlarının azaltarak, halılar, mobilyalar ve sanat eserleri gibi değerli mobilyaların tümünün korunmasını sağlar. Bunun yanında can sıkıcı bir ışık parlaması, cam filmi kullanılarak da kontrol edilebilir. Mimari cam filmi, güneş parlamasının mekânın belirli alanlarında daha güçlü olduğu noktalarda kullanılabilirken,  çalışmayı veya dinlenmeyi rahatsız eden birçok ev ve ofis binasında popüler bir seçimdir.

Tarihi görünümlü pencerelere sahip binalara ise mimari filmin takılması, bir binanın veya konutun genel estetiğini iyileştirmenin ucuz ve kolay bir yoludur. Dekoratif cam filmleri, her dekoru tamamlayacak şekilde mevcut camın bir dizi desenle kolayca yenilenmesine olanak tanır. Dekoratif film ile kazınmış camın ayırt edici görünümü, gerçek dağlanmış cam maliyetinin çok daha düşüğü ile elde edilebilir. Tasarım filmleri aynı zamanda özel, iç cam alanların ışığı alarak yaratılmasına izin vermektedir.  Ayrıca mimaride cam filmlerinde güvenliği yüksek olanlar, bir cam kırılması durumunda cam parçalarını yerinde tutarak bina sakinlerini camın uçuş tehlikesinden korur ve ciddi yaralanmaları önler. Yaygın uygulamalar arasında evler, ticari binalar, perakende satış alanları, restoranlar, müzeler, okullar, kreşler ve sağlık tesisleri gibi pek çok alan bulunmaktadır.