Güvenlik Cam Filmi

Cam, inşaat endüstrisindeki en eski ve çok yönlü malzemelerden biridir. Işığı emmek, kırmak ve iletmekle kalmaz, aynı zamanda uygulandığı alana estetik değer kazandırır. Işığın kontrollü olarak geçirilmesi ile mekânı aydınlatır, enerji tasarrufu sağlar, görünümünü iyileştirebilir ve aynı zamanda dışarısı ile bağlantı kurulmasına olanak tanır. Bununla birlikte, cam davetsiz misafirlerin girmesi için binada savunmasız noktalar bırakır ve cam kırıldığında yaralanma olasılığı çok yüksektir.  İşte güvenlik cam filmleri, normal camı güçlendirerek güvenliğini artırmada yararlar sağlayan cam filmi uygulamalarıdır.

Hırsızlıklara, istenmeyen saldırılara, kazalara ve doğal afetlere karşı korunmaya yardımcı olmak için pencereler için güvenlik filmleri kullanılır. Bazı güvenlik filmi türleri ayrıca uygulandığı alandan ısı kaçışını azaltabilir veya ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerini en aza indirebilir.

Güvenlik Cam Filmleri Yapısı

 Güvenlik cam filmi, benzersiz yapıştırıcılarla birlikte lamine edilmiş bir veya daha fazla polyester film katmanından oluşmaktadır. Kalınlıkları 4 ila 15 mm olabilirken daha fazlada olabilir. Genel olarak, film ne kadar kalınsa o kadar dayanıklıdır ve kırılma, yırtılma veya delinme olasılığı o kadar düşük olur. İnce filmler ise daha çok renklendirme veya güneşten korunma için kullanılır.  Bununla birlikte, bazı üreticiler nanoteknoloji ile yapılan çok ince cam filmleri üretmektedirler ve bunlar kalın filmlerden bile daha güçlü olabilmektedirler. Fakat bunların maliyeti çok daha yüksektir.

Örneğin, 15 milyon standart güvenlik filmleri yanında nano katmanlı 8 milyon kalınlığında filmler bulunmaktadır.  Çok katmanlı olan bu ince güvenlik filmleri çok faydalıdır, çünkü yırtılma mukavemeti standart güvenlik filmlerine göre çok daha yüksektir. Bu da onları bomba patlamalarına, olası zor kullanılarak yapılmak istenen girişlere ve aşırı hava olaylarına karşı daha güçlü hale getirir. Bunun yanında güvenlik cam filmi otomotivler içinde uygulanabilmektedir.

Güvenlik Cam Filmlerinin Faydaları

Güvenlik cam filmleri kullanıcılarına pek çok konuda faydalar sağlamaktadır. Şeffaf bir görümüme sahipken güneş ışığın girmesine izin verir. Enerji tasarrufu sağlamasının yanında göze batmayacak hatta fark dilmeyecek bir yapıda olabilirler.  Güvenlik cam filmi, kullanıldığı alanları korumak için güçlendirirken gizliliğin ihtiyaç duyduğu alanlarda mahremiyet sağlamaktadır. Hırsızlar genelde bir binanın boş olduğuna veya birinin evde yalnız olduğuna dair işaretler ararlar. Camlar için gizlilik sağlayan güvenlik filmleri ile davetsiz misafirlerin hedefleri görmesi engellenerek güvenlik sağlanır. Ayrıca kullanıldığı alanın görünümünü değiştirmek veya doğası gereği dekoratif olması içinde kullanılabilirler.

Güvenlik cam filmi, çarpmalarda camın kırılmaması için cam parçalarını yerinde tutmaktadır, dolayısıyla hasarları en aza indirerek kırıldığında yaralanma olasılığını düşürmektedir.  Pencereler için güvenlik cam filmi uygulamaları yalnızca camın kırılmasını engellemez, aynı süreçte camın kırılmasını zorlaştırır, camdan girme riskini üç dakikaya kadar geciktirebilir. Bu, davetsiz misafirlerin içeri girmek için daha önemli miktarda güç kullanması gerektiği anlamına gelir ve içeride olanlara koşmaları, saklanmaları veya yetkilileri çağırmaları için zaman tanır.