Ev, ofis veya aracına cam filmi uygulanmasını isteyen kişilerin merak ettiği bir konu vardır. Bu konuda cam filmi yasak mı? Şeklindedir. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki bina ve işyerlerinde cam filmi uygulanmasının hiçbir yasal engeli bulunmamaktadır. Araçlarda kullanımında ise her ülkenin kendine has kriterleri vardır.

Ülke yasalarına göre değişen bu durum aracı kullananın rahat görülebilmesi, güvenliği ve karşıdan gelen sürücülerin güvenliği kapsayacak bir şekilde yasalara bağlanmıştır.

Ülkemizde araçlarda cam filmi kullanımı ile ilgili önceki yıllarda bir uygulama yapılmazken son yıllarda yasalaştırılmıştır. Belirlenen kriterlere uymayan araç sahiplerine cezai müeyyide uygulanmakta bunun yanında araç muayeneden geçememektedir. Genel olarak bakıldığında aracın tüm camlarına siyah film kaplamak yasaktır. Oran ne olursa olsun aracın ön camına kesinlikle film uygulanmamalıdır. Eğer diğer camlara uygulanılması isteniyorsa oran % 30 geçmemesi gerekir. Aksi takdirde yasal olarak zor duruma düşülebilir.

Yasal olarak izin verilen cam filmi tonunun uygulanması halinde hiçbir sorun yaşamadan kullanılabilir. Aracın yan ve arka camlarda farklı gereksinimleri vardır ve bu gereksinimler filmin renklendirebilme derecesi, ışık geçirgenliğinin bir yüzdesi olarak tanımlanır. Işık geçirgenliği, renk tonundan geçen ışık miktarıdır. Arka ve yan camların genellikle göre daha düşük bir ışık geçirgenliğine sahip olmasına izin verilir. Örneğin, sınırlı bir ışığa maruz kalmayı gerektiren Lupus veya benzeri tıbbi durumlardan mustarip kişiler için bu ışık geçirgenliği önemli bir detaydır.

Araçlarda Cam Film Güvenli midir?

Araçlarda Cam filmi yasak mı? Konusu haricinde diğer sorgulanan konulardan biri de bu uygulamanın araçlardaki güvenliğidir. Cam filmi rengi yasal sınırlar içinde kaldığı sürece bu uygulama birçok faydalar sağlamakta ve sürüş deneyimi iyileştirebilmektedir.  Bu uygulama güneşli iklimlerde yaşayanlar veya uzun süre araba kullananlar için zararlı UV ışınlarından korunmayı sağlarken, sadece cildi korumakla kalmaz, aynı zamanda uzun süreli güneşe maruz kalma nedeniyle aracın döşemesinin solmasını da önleyebilir. 

Ayrıca araç camlarından daha az ışık geçebildiğinden güneş ısısını engelleme özelliğine de sahiptir, bu da aracı daha konforlu hale getirir ve klimanın aşırı kullanımından kaynaklanan yakıt tüketimini azaltır. Cam filmi takmanın bir başka yararı da, güneş ışığını engelleyerek sürüş sırasında daha iyi görebilmeyi sağlamasıdır. Ayrıca, insanlar aracın içini bu kadar net göremedikleri için daha fazla mahremiyet ve güvenlik sağlar. Bu, bazı durumlarda hırsızlığı önleyebilir bir avantaj sağlar

Sizde araçlarda cam filmi kullanmanın avantajlarından faydalanmak istiyorsanız; Byoruc cam filmi uygulamaları web sitesini ziyaret edebilir, zevkinize ve ihtiyacınıza yönelik ürünü seçebilirsiniz. Bununla birlikte cam filmi uygulamaları konusunda merak ettiklerinizi danışarak, kafanızda bu konu ile ilgili soru işaretlerini giderebilirsiniz.  Unutmayın! Güvenliğiniz ve konforunuz için atacağınız bu adım, size bir telefon kadar yakın